• امروز جمعه, 15 فروردين 1399 - Fri 04 03 2020
 • شورای اسلامی روستای باغ آسیا

  آلودگی آب قنات تهدیدی برای شیوع بیماری های همگانی

  با توجه به ضرورت حفاظت قنات ها در مقابل آلودگی ، کیفیت آب آنها هرچند سال مورد اندازه گیری و پایش قرار میگیرد که آزمایشات اخیر حاکی از این است که آلودگی آب قنات باغ آسیا سلامتی اهالی را تهدید میکند و تا انجام نشدن بررسی ها و شناخت منبع آلودگی و رفع آن استفاده از آب این قنات برای شرب توصیه نمی گردد.

  استفاده از قنات یکی از قدیمی ترین روش ها برای تامین آب در باغ آسیا می باشد قنوات نه تنها عامل اصلی وجود و بقای این مناطق بوده بلکه سندی گویا و به یادماندنی از هوش ، ذکاوت ، تعهد و تمدن مردم این دیار می باشد.این قنوات نه تنها یادگار اجدادی ما بلکه سرمایه های گرانمایه نسل های آینده این خطه محسوب می شود.

  درحال حاضر با وجود توسعه آبرسانی از طریق ساخت سد و حفرچاه های عمیق در این مناطق هنوز از قنات به عنوان منبع تامین آب استفاده میشود .چنانچه چاه های قنات از زمین بکر عبور کنند و از راه دهانه که معمولا بازند آلوده نشوند، آب قنات پاک و قابل استفاده است . آنچه در مورد آب قنات هایی که به مصرف آشامیدن و مصارف خانگی میرسد اهمیت دارد، آلودگی زیستی آب بویژه وجود ویروس ها ، باکتری ها ، قارچ ها و انگل هاست که امکان دارد از طریق نفوذ فاضلاب ها به آن ها صورت گیرد.آزمایش میکروبی آب در مظهر قنات است که معلوم خواهد کرد که آب آلوده است یا پاک.

  با توجه به ضرورت حفاظت قنوات در مقابل آلودگی ، کیفیت آب آن ها توسط کارشناسان و مسئولین بهداشت مورد اندازه گیری و پایش قرار گرفت و نتایج آزمایشات انجام شده در مورد کیفیت شیمیایی آب قنات باغ آسیا نشان داد که این منابع از کیفیت خوبی برخوردارند اما کیفیت باکتریولوژی آن برای شرب تایید نشد. پیرو آزمایش باکتریولوژیکی اخذ شده از قنات باغ آسیا مشاهده شد که میزان کلیفرم های گراماپای موجود در آب قنات بسیار بالاتر از حد استاندارد می باشد و امکان شیوع بیماری های همگانی وجود دارد.

  شورای اسلامی و دهیاری باغ آسیا از اهالی منطقه درخواست دارد جهت جلوگیری از شیوع بیماری های همگانی تا تکمیل نشدن بررسی ها و شناخت منبع آلودگی و رفع آن و اصلاح کیفیت باکتریولوژیکی از برداشت آب قنات باغ آسیا برای شرب خودداری نمایند.

  همچنین با به توجه افزایش جمعیت ، گسترش شهرنشینی ،صنعت و کشاورزی و ماشینیسم ،افزایش برای تقاضای آب در سالهای آینده تغییر در مدیریت حفاظت ،کاربری (بهره برداری) وبهره وری بمنظور حفاظت از سرمایه های گرانقدر و پاسخ به نیاز های نسلهای آینده ضروری است . متاسفانه توزیع وبهره برداری سنتی آب را در معرض انواع آلودگی میکروبی ،شیمیایی و فیزیکی قرار داده است . معابر ،منازل ،باغات ،مراکز تجاری، کارگاه های فنی ،تعمیرگاه ،مراکز درمانی ،فراورده های گوشتی و لبنی هر روز مقادیر زیادی پسمانده و انواع ضایعات را وارد آبهای موجود می نمایند و این اضافه بر انواع آلودگی ها اولیه ناشی ار نفوذ فاضلاب های انسانی ،صنعتی بعلت عدم رعایت حریم های حفاظتی میباشد. شوینده ها(شستن البسه، ملحفه ،قالی ،ظروف اشپزخانه )،بنزین ،گاروئیل،نفت ،روغن ،روغن ترمز(شستن ماشینهای سبک و سنگین و موتورسیکلیت)،(فلزات سنگین سرب، قلع، کادمیم ، آرسنییک، جیوه(زباله های خانگی و کارگاههای فنی)، کودهای شیمیایی، سموم نباتی ،رنگهای ساختمانی ،علف کشها، حلالهای شیمیایی از شایعترین و خطرناکترین آلوده کننده های شیمیایی که هر روزه به این آبها وارد می شوند . اکثر بیماریهای مزمن و مرگبار امروز ناشی از استرس ها ،آلودگی های زیست محیطی آب ،هوا و خاک است . لذا چنانجه اقدام عاجلی در جهت تغییر وضعیت موچود صورت نپذیرد منابع آبی در سالهای نه چندان دور فاضلاب های زلالی که دارای انواع آلودگی بیولوژیکی و شیمیایی خواهد بود. طبق بررسیهای جهانی پدیده کم آبی در منطقه خاورمیانه دز سالهای آینده تداوم و تشدید خواهد شد لذا ضمن امید به رحمت واسع الهی میبایست ضمن پاسداری از نعمات و رحمتهای الهی ، با برنامه ریزی و پیش بینی با چالشهای آینده برخورد نماییم. حفاظت از منابع موجود میبایست با فرهنگ سازی در بین عامه مردم ، آموزش همگانی بویژه خردسالان ،و کودکان ،وضع قوانین و مقررات حفاظتی و اعمال دقیق ، حمایت از تشکیل و توسعه سازمانهای غیر دولتی مدافع محیط زیست و سازمانهای پژوهشی و تحقیقاتی نهادینه گردد.

  نظرات  

   
  محمود
  0 #1 محمود در تاریخ: پنج شنبه 02 بهمن 1393 ، ساعت 05:11 ب ظ
  با سلام
  ببخشيد پس اين جايگاه برداشت اب خوشكل رو براي چي درست كردين

  -----
  پاسخ:
  سلام علیکم
  آب این قنات در گذشته مشکل آلودگی نداشته و درحال حاضر نمیتوان از آن جهت شرب استفاده نمود همچنین با توجه به اهمیتی که آب قنات باغ آسیا در منطقه دارد علل آلودگی آب و تلاش برای رفع آن درحال بررسی است.
   

  ارسال نظر

  کد امنیتی
  بارگزاری مجدد