• امروز دوشنبه, 28 بهمن 1398 - Mon 02 17 2020
 • شورای اسلامی روستای باغ آسیا

  جوش پره سالگردش

  IMG 0096  نوروز و سنت های آن حلقه همبستگی همیشه جاوید ایرانیان است سنت هایی که بازتابی از غنای فرهنگی و دینی این ملت است و همه از خرد و کلان ، پیر و جوان زنده و درگذشته  را در بر می گیرد. 

   در واقع نوروز موجب شده مراسم و آیین های خاصی در کنار این سنت دیرین ایجاد شود که شاید در نوع خود بی نظیر باشد‏.‏

  مردم باغ آسیا نیز چون بسیاری از نقاط ایران زمین با شادی جامه و خانه نومی کنند،سبزه می رویانند و با پخت انواع کلمبه و قطاب ،برگزاری مراسم علفگی (یادبود درگذشتگان) و تهیه آش لذیذ و پرطرفدار جوش پره به استقبال نوروز می روند.

  جوش پره از غذاهای محلی باغ آسیا می باشد.

  این آش غذای عمومی و سنتی فراگیر و مورد علاقه بسیاری از اهالی محسوب و برای جشن ها و مناسبتهای عمومی پخته می شود برای تهیه این آش خمیر را پهن کرده و بصورت برگ(ورق) در می‌آورند و میانش را با پیاز و سیر خورد شده و عدس و نخود پخته شده له شده  ،گردو ، کنجد ، سبزی های معطرو ادویه پر کرده و برگ خمیر را روی همدیگر بصورت  مستطیل تا می‌زنند و محکم بر روی هم فشار می‌دهند تا باز نشود.

  سپس آن را در داخل آب جوش می‌گذارند تا پخته شود. قبل از له شدن درآبکش ریخته و مقداری کشک سابیده (همراه با زردچوبه ، زعفران، نعنا و روغن )نیز به آن اضافه می کنند.غذا آماده میشود وبی نهایت خوشمزه است .

  برای مراسم نوروز معمولا خمیر جوش پره  را قبل از سال تحویل آماده میکنند و بعد از تحویل سال در آب جوش میپزند و سرو میکنند. که به جوش پره سالگردش معروف است.

  IMG 0012

  IMG 0024

  IMG 0034

  IMG 0045

  IMG 0054

  IMG 0059

  IMG 0072

  IMG 0684

  نظرات  

   
  سيد جواد
  0 #2 سيد جواد در تاریخ: چهارشنب 18 فروردين 1395 ، ساعت 10:01 ق ظ
  از قديم ضرب المثل معروفي نيز در اين زمينه بوده كه هر وقت چشمشون به اين غذا مي افتاده مي گفتن «جوش پره دلم مِره ، رسمو بيار خِرم مِرهَ» اما معني خاصي نداره فقط قافيه بندي خوبي داشته
   
   
  سید
  0 #1 سید در تاریخ: پنج شنبه 05 فروردين 1395 ، ساعت 08:01 ب ظ
  همش ورگفته ...

  جز ایکه

  غطغش چگر راست مشه!!!
   

  ارسال نظر

  کد امنیتی
  بارگزاری مجدد